קהילת העמק

קהילת הפארק כוללת את כולם. כל מי שרוצה יכול להיות חלק מקהילת הפארק ולבחור את מידת מעורבותו.

להצטרפות לקבוצת וואטסאפ לקבלת עדכונים ופעילויות המתקיימות בפארק לחץ כאן.

לקבלת עדכונים באימייל לחץ כאן.

לדף הפייסבוק "פארק עמק הצבאים" לחץ כאן.

צילום: איקא צ'יפמן

פארק עמק הצבאים נולד ממאבק ציבורי של הקהילה הסובבת את הפארק, מאבק אשר הוביל לא רק לביטול תכנית בניה בפארק אלה אף לתכנון משתף ציבור שהובל על ידי הציבור עצמו בסיוע אנשי מקצוע. פארק עמק הצבאים כפי שהוא מפותח היום הינו תוצר של תכנון של תושבים. חזון הפארק כפי שנכתב כבר בשנת 2001 הינו של "פארק טבע עירוני קהילתי" שבו הכניסה לציבור הרחב היא חינם ומונגשת לכל. פעילי המאבק ותושבים נוספים ממשכים לקחת חלק פעיל בתכנונו ניהולו והפעלתו של הפארק. על בסיס עקרונות אלו ממשיך הפארק להיות מנוהל עד היום.

שותפות ושילוב כמודל ההפעלה והניהול של הפארק
מודל ההפעלה של הפארק המשלבת את הקהילה וכוללת פעילות חברתית התנדבותית בפארק המשלבת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים החלה כבר בשנת 2001 עוד בימי המאבק על פארק עמק הצבאים. משנת 2013 החלו לשרת בפארק בני שירות לאומי, אופי ההתנדבות והפעילות השתנה והתגבש במשך השנים אולם הוא היווה את המודל והתשתית עליו מתבססת הפעילות החברתית קהילתית עד היום. צוות הפארק מורכב מעובדים קבועים, 6-7 בני שירות לאומי ומעל 60 מתנדבים קבועים. צוות זה עוסק בניהול והפעלה של הפארק לרבות הליבה הטבעית השמורה, עדר הצבאים החי והצומח, חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי, הפעלת הקהילה ומבקרי הפארק, כל זאת תוך שימת דגש על שילוב אוכלוסיות בעלות מוגבלויות שונות, קשיי תפקוד שונים, שעוברים תוך כדי העבודה בפארק הכשרה התורמת לקידום חיים עצמאיים ומניעת תלות.

צילום: אלמה גאון יצהר
צילום: איקא צ'יפמן

התנדבות בעמק 

בפארק פעילים היום מעל 60 מתנדבים המגיעים עם קבוצות קבועות, במסגרות חברתיות, חינוכיות או כיחידים. במהלך השנה מתקיימת פעילות של 18 קבוצות ממגזרים שונים וקבוצות שונות באוכלוסייה, העובדים באופן קבוע בעמק. אנשים עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, קשישים ועוד. מתנדבי הפארק שותפים בעשיה בפארק ע"פ תחומי העניין שלהם.

 במה אפשר להתנדב בפארק?
 1. קבלת קהל במרכז המבקרים.
 2. סיורי שטח לתצפיות ושמירה על החי והצומח.
 3. ניקיון – בקבוצות או ביחידים.
 4. עבודות פיזיות – בניה, גינון, חקלאות.
 5. עבודה עם אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.
 6. הדרכות, הפעלות והעברת סדנאות בתחומים שונים.
 7. מזכירות ומנהלות.
 8. ריכוז קהילה.
 9. אתם מוזמנים לבוא ולספר לנו מה אתם אוהבים לעשות או במה אתם טובים ואנו נמצא דרך לשלב אתכם בפעילות שלנו.

להצטרפות למאגר המתנדבים לחץ כאן. אנא ציינו את מידת הזמינות שלכם, ובאלו נושאים או פעילויות אתם מעוניינים לקחת חלק ולהתנדב.

ועד הפעולה למען עמק הצבאים

ועד תושבים ואירגונים שהוקם בשנות ה-90 וליווה את המאבק להצלת העמק ואת שיתוף הציבור בתכנון. הועד פעיל עד היום ושותף בכל החלטה תכנונית או מנהלתית אשר מתקבלת בפארק. כדי להצטרף לקבל עדכונים ו/או להיות חלק מועד הפעולה לחץ כאן.

מועצה ציבורית

 ע"פ הנחיות התוכנית הסטטוטורית מונתה לפארק עמק הצבאים מועצה ציבורית בראשות ראש העיר. המועצה מתכנסת פעם בשנה בכדי לדון בסוגיות שונות הנוגעות לפארק: פיתוח, פעילויות חברה פנאי ונופש, חינוך, תקציבים ועוד. המועצה הציבורית פתוחה לקהל הרחב. כדי לקבל מידע ועדכונים בנושא המועצה הציבורית ניתן להירשם כאן

שותפים

פארק עמק הצבאים הינו פארק עירוני המנוהל ע"י החברה להגנת הטבע. התוכנית החברתית הינה פרי שיתוף פעולה של צוות הפארק ואגפי חברה ושיפור פני העיר (שפ"ע) בעיריית ירושלים, מנהל קהילתי בית רוס, קרן ירושלים, עמותות השירות הלאומי וכן כל הארגונים ובתי הספר המהווים חלק מהתוכנית.

 • אגף שיפור פני העיר: מקצה בכל שנה תקציב לניהול והפעלה של הפארק השטח הפתוח, מבואת המבקרים ניהול עדר הצבאים והליבה הטבעית. באמצעות תקציבים אלו מופעל הצוות העוסק בפעילויות השונות לניהול והפעלת הפארק.

 • אגף חברה עיריית ירושלים: מקצה בכל שנה תקציב לטובת פעילות חברתית קהילתית בפארק הכוללת בין השאר את העבודה עם המתנדבים, קידום הפעילות החינוכית, פיתוח תוכן, פעילות, הכשרות ועוד. התוכנית השנתית ומודל ההפעלה החברתי גובשה יחד עם אגף חברה. 

 • קרן ירושלים: גיוס תרומות לפרויקטים פיזיים.
 • מנהל קהילתי בית רוס: שותף פעיל בתכנון פעילויות החינוך והקהילה והתאמתן לאוכלוסיות השונות המתגוררות בקרבה יחסית לעמק.

 • מנהל קהילתי קטמונים: שותף פעיל בתכנון פעילויות החינוך והקהילה והתאמתן לאוכלוסיות השונות המתגוררות בקרבה יחסית לעמק.

 • עמותות השירות הלאומי: עוסקות באיתור מועמדים וגיוסם בשת"פ עם החברה להכנת הטבע.

 • בתי הספר, מוסדות וארגונים: קבוצות העוברות הכשרות, גיוס בני נוער מתנדבים.

 

צילום: עמיר בלבן

תורמים

בזכות תורמים רבים מהארץ ומהעולם מצליח פארק עמק הצבאים לפתח כיתות חוץ ומסתורי תצפית, לשקם אזורים נופיים, לטעת עצים ולהציב ספסלים, לפתח תוכניות חינוכיות ולעסוק בנושאים חברתיים שונים. להלן רשימת התורמים אשר תרמו לפארק.

לתרום לפארק עמק הצבאים לחץ כאן.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

גלילה למעלה