מקלט הצבים

מהו מקלט הצבים? בשטח הפארק פועל מקלט לצבי יבשה מצויים שהוחזקו בשבי. צבים אלו נמסרו לרשותנו על ידי אנשים רבים שהחזיקו אותם בביתם, לאחר שנודע להם שאסור להחזיק בבית צבים שהגיעו מן הטבע. במקלט אנו מספקים לצבים מזון מתאים, מים ומחסה. אחת למספר שבועות נמסרים הצבים שהובאו למקלט לידי רשות הטבע הגנים, הצבים עוברים מיון לפי מצבם הרפואי, ונקבע אם יוכלו לשרוד בטבע, או שיימסרו לפינות חי מתאימות בהם ידאגו לצרכיהם.

מדוע אסור לגדל צבים בבית? לצב כמו לכל חיית בר יש את הזכות לחיות את חייו חופשי בטבע. החוק בישראל מגן על זכות זו, וכליאת צב יבשה מצוי או כל חיית בר מוגנת אחרת היא עבירה על החוק. יתר על כן, כיום מספרם של צבי היבשה בטבע הולך וקטן. צב שנלקח מן הטבע הוא צב אחד פחות שיוכל להתרבות ולהמשיך את קיום המין.

מדוע לא לשחרר את הצב ישירות לטבע? התשובה לשאלה זו ארוכה ומורכבת: לחיי שבי יש השפעה רבה על הצבים. צב שהוחזק בשבי זמן ממושך ישכח לאורך הזמן כיצד לשרוד בטבע. התנהגויות כמו תרדמות בחורף ובקיץ והימנעות מטורפים יישכחו בהדרגה בסביבה כאשר הצב מקבל מזון סדיר כל ימות השנה ומורגל לנוכחות בני אדם. יתר-על-כן ירקות ופירות המתאימים לצריכת בני אדם אינם מזון ראוי לצבים אלו, אשר בטבע ניזונים בעיקר מעשב. תקופה ממושכת של אכילת פירות וירקות תוביל לנזקים בריאותיים קשים בצב, ביניהם עיוותים במקור שיקשו על הצב לאכול מזון טבעי, רככת בשריון שתפגע בצורת השריון ובתפקודו ותוביל גם לעיוותים בעמוד השדרה ובמבנה העצמות. בנוסף, לצבים שהוחזקו בשבי יש נטייה מוגברת להידבק במחלות ובטפילים. צב שלא מורגל לשרוד בטבע, במיוחד אם מצבו הרפואי לא טוב, עשוי למות תוך ימים ספורים אם ישוחרר ישירות לסביבה טבעית.

אז מה עושים? אנו מבקשים מכל אדם אשר מחזיק צב בבית, שנלקח מהטבע בישראל, להעבירו אלינו בלי חשש מקנס או ענישה. אנו קולטים צבים ממין צב היבשה המצוי בלבד, ובתיאום. ניתן להביא אלינו צבים בימים א'-ה' בין השעות 9:00-17:00.

מה יקרה לצב שלי? רוב הצבים יבלו תקופה קצרה יחסית במקלט. כמעט כל הצבים שחיו תקופה ארוכה ממספר חודשים בשבי יזדקקו לטיפול וטרינרי, ועל כן הצבים יועברו על ידי אנשי רשות הטבע והגנים לוטרינרים המתמחים בטיפול בחיות בר. חלק מהצבים יוכלו לשרוד בטבע, ובתיאום עם רשות הטבע והגנים הם אכן משתחררים. אלו שלא יכולים לשרוד, יועברו למסגרות מתאימות בהן יזכו לטיפול ראוי לשארית חייהם.

שימו לב! אין לאסוף צבים מהטבע על מנת להביאם למקלט. אם מצאתם צב פצוע, חולה או משוטט במקום בו הוא נתון בסכנה, יש ליצור קשר עם מוקד רשות הטבע והגנים:   3639*

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

גלילה למעלה